Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym zajmuje się freelancer?

26 października 2021 freelancer co to

Coraz więcej słyszy się o osobach, które są freelancerami. Ale co to właściwie oznacza? Kim jest freelancer i czym się zajmuje?

Freelancer co to oznacza?

Nie ma jednoznacznej definicji słowa freelancer. Jest to najprościej ujmując wolny strzelec. Freelancer to osoba, która wykonuje zadania powierzone mu przez zleceniodawcę. Z pozoru brzmi to jak normalna definicja pracownika pracującego w biurze lub w innym zakładzie. Różnica polega na tym, że freelancer pracuje zazwyczaj w domu lub we własnym biurze. Sam ustala sobie liczbę godzin pracy oraz wybór zleceń, które chce wykonać. Nie jest od nikogo uzależniony i pracuje we własnym zakresie na własne konto. Najwięcej osób pracujących jako freelancerzy można znaleźć wśród grafików, tłumaczy, copywriterów, fotografów, trenerów personalnych, korektorów czy projektantów stron internetowych. Oczywiście to tylko kilka dziedzin, w których można zetknąć się z freelancerem. Konieczne jest, aby była to osoba wyspecjalizowana w swojej dziedzinie i miała praktyczne umiejętności i wiedzę.

Kto może zostać freelancerem?

Z racji tego, że freelancer to wolny strzelec to jest to praca dla osób zdyscyplinowanych. Musi to być osoba zaradna oraz przebojowa. Taka, która nie boi się wyzwań i sama potrafi zorganizować sobie pracę. Freelancer musi wykonywać swoje zlecenia terminowo i pilnować tego, aby zleceniodawca mu zapłacił. Freelancer jest jeszcze dodatkowo księgowym, bo oczywiście taka forma pracy podlega opodatkowaniu i rozliczeniu się z właściwymi urzędami. Dodatkowo wolny strzelec musi umieć wyszukać sobie zlecenia, być zaangażowany i zmotywowany. Bo jeśli nie zadba o te rzeczy, to najzwyczajniej nie będzie miał pracy i pieniędzy. Każdy, kto chce zostać freelancerem musi wiedzieć, że niektóre zlecenia nie będą wymarzone, a jednak trzeba i takie wykonywać, aby zdobyć sobie klientów i wyrobić swoją markę.

O czym należy pamiętać będąc freelancerem?

Z pozoru może wydawać się to piękna praca. Nie ma szefa, który każe coś zrobić. Nikt nie krzyczy i nie pilnuje, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo. Nie trzeba wstawać codziennie rano i szykować się do biura. Pracuje się z domu i we własnych zakresie według grafika ułożonego samodzielnie. Wszystko super brzmi, ale…Każdy freelancer jest swoim szefem i powinien być zdyscyplinowany. Należy każdego klienta traktować z szacunkiem i wykonać zlecenie z najwyższą starannością. Zadowolony z efektu klient nie tylko wróci po raz kolejny, ale także poleci znajomym, dzięki czemu będzie można pozyskać nowych klientów. Warto także przygotować sobie w mieszkaniu odpowiedni kąt do pracy, a najlepiej pokój. Niech w nim nie będzie nic rozpraszającego. Praca jako freelancer musi także być pogodzona z domowymi obowiązkami. Jeśli w domu są dzieci lub inni członkowie rodziny, to należy poinformować domowników, że pomimo siedzenia w domu jest to praca. W tym czasie nie wolno przeszkadzać. Źle wykonane zlecenie lub nieterminowe może wiązać się z mniejszym zarobkiem lub nawet brakiem wypłaty.

preparat do silnika

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

program dla transportu
MAN Financial Services
praca dodatkowa

Jesteś zainteresowany reklamą?