Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Matowa czy błyszcząca matryca do laptopa?

12 października 2021 matryca do laptopa


Przeglądając dostępne na rynku laptopy warto zwrócić uwagę nie tylko na wydajność karty graficznej, procesora i pojemności dysku twardego, ale również na rodzaj matrycy, która wbrew pozorom odgrywa ważną rolę. Pamiętać należy o tym, że to właśnie od zamontowanej matrycy w dużym stopniu zależy nie tylko rozdzielczość ekranu, ale również idealne nasycenie kolorów, czy też perfekcyjne odwzorowanie rzeczywistości.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje matryc do laptopa?

W sklepach komputerowych znaleźć można matryce IPS, TN i MVA. Każde z dostępnych rozwiązań technologicznych ma oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Nowoczesna matryca do laptopa typu IPS zdecydowanie najlepiej odwzorowuje kolory, dzięki czemu można liczyć na zachwycającą jakość obrazu. Na szczególną uwagę zasługuje również szeroki kąt widzenia i to nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Największym minusem jest dość słabe wyświetlanie czerni. Nowoczesne matryce IPS są zdecydowanie najlepszym wyborem dla grafików komputerowych. Coraz większą popularność zdobywają matryce typu TN, które oferują nieco słabszą jakość kolorów, niż opisane wcześniej matryce IPS. Olbrzymia popularność matryc TN wynika z bardzo atrakcyjnej ceny. Do największych zalet można zaliczyć przyzwoite parametry reakcji i odświeżania. W laptopach najrzadziej spotkać można matryce MVA, które mają nieco lepsze odwzorowanie kolorów niż matryce TN. Największymi atutami jest satysfakcjonujący kontrast i niespotykana szczegółowość obrazu.

Błyszczące czy matowe matryce?

Przy wyborze nowej matrycy warto poważnie zastanowić się nad tym, czy ma być ona matowa, a może błyszcząca. Jeżeli chodzi o laptopy z matrycami matowymi to doskonale sprawdzą się one w tych pomieszczeniach, gdzie do dyspozycji jest kilka różnych źródeł światła. Dzięki matowej matrycy nic nie oślepia i nie drażni wzroku. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy laptop będzie użytkowany na zewnątrz przy mocno słonecznych dniach. Warto wspomnieć również o tym, że matryce matowe oferują nieco mniejsze nasycenie kolorów, niż konkurencyjne matryce błyszczące. Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na doskonały kontrast i idealnie głęboką czerń powinny postawić na matryce błyszczące. Błyszcząca matryca do laptopa doskonale nadaje się do oglądania filmów, czy też do przeglądania Internetu.

Matryca antyrefleksyjna

Nowością na rynku jest matryca antyrefleksyjna, która na powierzchni ma nałożoną specjalną powłokę – czyli tzw. polaryzator. Głównym zadaniem powłoki jest rozpraszanie światła zewnętrznego. Półmatowe matryce idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy z komputera korzysta się na zewnątrz.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kurtka robocza
smartwatch dla dziecka
laptop dla dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?