Trudno zaprzeczyć, że wiele dziedzin życia przeniosło się do sieci, trudno też uciekać przed tymi zmianami. Obecnie wirtualnie można się uczyć, pracować, kontaktować ze znajomymi i bawić. Choć świat internetowy bywa nieprzewidywalny i niebezpieczny, warto korzystać z jego dobrodziejstw w mądry sposób – rozsądnie należy też przygotowywać najmłodszych do wkroczenia w sieć. Jak to zrobić? Kiedy pozwolić dziecku korzystać z Internetu? Jak nadzorować jego działania wirtualne? Czy laptop dla dziecka to dobre rozwiązanie?
Co o korzystaniu z Internetu przez dzieci mówią specjaliści?
Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest „odciągnąć” dzieci od kolorowych ekranów. W przypadku używania sieci problem ten staje się coraz bardziej zaawansowany, bowiem ze smartfonów korzysta się na każdym kroku i nawet kilkuletnie dzieci posiadają swoje własne sprzęty. Czas na laptop dla dziecka nie jest dokładnie określony, jednak specjaliści doradzają by korzystanie z takiego urządzenia rozpoczęło się powyżej 7. roku życia. Jest to okres, w którym najmłodsi zwykle rozpoczynają naukę w szkole – warto więc zaznajomić ich z przydatnymi do edukacji funkcjami. W szkołach również coraz częściej korzysta się z tabletów lub laptopów podczas lekcji.
Zdalne nauczanie i rola sprawnego laptopa w życiu dziecka
Nagłe zmiany, które nastąpiły w świecie edukacji, niejako zmusiły do korzystania ze sprzętów multimedialnych. Nie sposób uczestniczyć w lekcjach odbywających się na platformach internetowych bez laptopa lub komputera stacjonarnego (który zresztą odchodzi do lamusa). Nic dziwnego, że wielu rodziców podjęło decyzję o zakupie sprzętu dla swojego dziecka. Co więcej, prace domowe sprawniej i dokładniej można wykonać dzięki funkcjonalności laptopów – sprzęt przydaje się więc do wielu rzeczy. W niektórych placówkach wprowadzono hybrydowy tryb zajęć, dzięki któremu wiele obowiązków szkolnych można wykonać bez wychodzenia z domu.
Laptop dla dziecka – wady i zalety korzystania ze sprzętu przez najmłodszych
Główną zaletą wczesnego rozpoczęcia korzystania z laptopa jest nauka obsługi urządzenia, która przyda się na wielu etapach edukacji oraz w przyszłej pracy. Wiele z nich ma niewielkie rozmiary i wagę, dzięki czemu nie są obciążeniem dla dziecka – np. podczas przenoszenia ich w plecaku. W przeciwieństwie do książek laptopy gromadzą wiele informacji w jednym miejscu i są wygodniejsze w obsłudze. Sporą wadą może okazać się cena – dobrej jakości sprzęt nie jest najtańszy. Wielość funkcji może też nieco przytłoczyć i rozproszyć najmłodszych.