Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wybrać profesjonalną odzież dla pracowników?

15 maja 2022


Każdy pracodawca powinien pamiętać o tym, by zapewnić pracownikom odpowiednią odzież, gdy wymagają tego przepisy. Jak dobrać profesjonalną odzież dla pracowników? Oto porady, które będą bardzo pomocne przy jej zakupie!

Kiedy pracodawca musi przekazać pracownikom odzież?

Przepisy wskazują, że w sytuacji, gdy pracownik może zabrudzić lub zniszczyć należące do niego ubrania, wtedy pracodawca powinien przekazać mu odzież roboczą lub też ekwiwalent.

Z kolei wtedy, gdy pracownik narażony jest podczas pracy na szkodliwe albo niebezpieczne dla jego zdrowia czynniki, w takim przypadku pracodawca powinien mu przekazać ubrania określane jako ochronne.

Oczywiście, pracodawca może również zaopatrzyć pracowników w odzież wtedy, gdy nie ma takiego obowiązku. Jest to często praktykowane rozwiązanie wtedy, gdy pracodawca chciałby, aby jego pracownicy korzystali z tych samych ubrań, co pozwala na uzyskanie profesjonalnego wizerunku firmy.

Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?

Wybór właściwej odzieży roboczej ma duże znaczenie, dlatego też każdy pracodawca powinien wiedzieć, na co patrzeć, by wybrać tę odpowiednią dla swoich pracowników. Na co należy zwrócić uwagę?

1. Rodzaj odzieży

W pierwszej kolejności należy uwzględnić rodzaj odzieży – może być to profesjonalna odzież ochronna lub też odzież robocza zależnie od tego, jakie warunki występują na danym stanowisku pracy.

Gdy nie wiadomo, jaką odzież wybrać, warto skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie BHP, który będzie mógł doradzić, na co się zdecydować.

2. Funkcje i normy odzieży

Drugim istotnym czynnikiem, który wymaga uwzględnienia przy zakupie odzieży dla pracowników, są posiadane przez nią funkcje oraz spełniane normy.

Odzież powinna wspomagać pracowników na ich stanowisku pracy, a także powinna spełniać właściwe normy branżowe. Spełnienie norm oznacza, że odzież cechuje się odpowiednią jakością i będzie mogła zapewnić właściwe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład wywołującymi urazy czy choroby.

3. Stopień izolacji odzieży

Duże znaczenie przy wyborze odzieży dla pracowników ma również jej stopień izolacji. Można zdecydować się zarówno na ubrania przeznaczone na cieplejszą aurę, jak i na chłodne dni.

Dobór będzie zależał przede wszystkim od tego, w jakich warunkach pracownicy wykonują swoje obowiązki. Gdy pracują na zewnątrz lub w warunkach obniżonej albo podwyższonej temperatury, pracodawca powinien przekazać im właściwe ubrania ochronne lub robocze.

4. Rozmiar ubrań

Ważnym czynnikiem przy doborze odpowiednich ubrań roboczych dla pracowników będzie również ich rozmiar. Pod uwagę trzeba wtedy wziąć wskazania pracowników, aby ubrania odpowiadały ich potrzebom.

5. Wygląd odzieży 

Nie można też zapominać o tej istotnej kwestii, ponieważ odpowiedni wygląd odzieży roboczej również ma kluczowe znaczenie.

Pracodawca może wybrać takie ubrania, które będą charakteryzowały się kolorystyką nawiązującą do logo firmy. Również może on zdecydować się na spersonalizowanie ubrań przez wykonanie na nich nadruków albo haftów.

Gdzie kupić ubrania robocze i ochronne?

Obecnie profesjonalna odzież ochronna oraz robocza dla pracowników jest oferowana przez wielu producentów.

Najlepiej poszukiwać ofert bezpośrednio u producentów, gdzie ceny są najbardziej atrakcyjne. Również można zdecydować się na zakupy w sklepach BHP, gdzie dostępne są produkty różnych firm, dlatego można je porównać. 

Zakupy odzieży roboczej i ochronnej dla pracowników wielu pracodawców wykonuje obecnie w internecie – dzięki temu wystarczy tylko zamówienie jej online.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja celna i zakres jej działania
Co to jest leasing samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?