zagadkilosu.pl

zagadkilosu.pl – lifestyle, dom, motoryzacja

sprawdzenie auta po vin
Motoryzacja

Historia pojazdu – sprawdzanie auta po numerze VIN

Kupno używanego auta to dla wielu osób bardzo duże ryzyko. Nigdy do końca kupujący nie jest pewien, czy auto na pewno jest w takim stanie technicznym, jaki jest opisany przez sprzedawcę. Wyjątkiem jest kupowanie auta od znajomego lub rodziny, których się zna i wiedzą oni praktycznie wszystko o swoim samochodzie. Ale takich przypadków jest niewiele. Zazwyczaj auto jest kupowane w komisie lub przez pośredników sprzedaży. Bardzo często jest też sprowadzane z zagranicy i tak naprawdę nie wiadomo, co z tym autem się działo. Ale można sobie z tym problemem poradzić. A jak? Poprzez sprawdzenie auta po VIN.

Co to jest numer VIN?

Jest to skrót od Vehicle Identification Number, czyli jest to znak identyfikujący każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu w Polsce. Dzięki numerowi VIN można nie tylko zidentyfikować samochód, ale także zapoznać się z jego historią. W niektórych przypadkach w raporcie VIN dostępna jest także specyfikacja pojazdu oraz przeszłość serwisowa. Numer VIN składa się z 17 liter i cyfr. Jest on bardzo często porównywany do numeru PESEL. W ciągu zawarty jest kod producenta, model i data produkcji pojazdu oraz numer seryjny. Niektóre niemieckie auta posiadają w numerze zakodowane wyposażenie auta, kod silnika czy nawet rozmiar felg.

Numer składa się z trzech części. Pierwsza wskazuje markę i kraj pochodzenia auta. Druga składa się z 6 znaków i określa ogólną charakterystykę auta. W trzeciej części znajdują się informacje dotyczące tego konkretnego egzemplarza samochodu. Numer VIN umieszczony jest zawsze przez producenta w miejscu, w którym jest on ciężki do zmiany, ale także nawet przy dużym uszkodzeniu karoserii będzie można go odczytać. Najczęściej znajduje się na przegrodzie czołowej, w szkielecie karoserii przy błotniku, progu lub podłodze bagażnika. Można go znaleźć także w kielichu przedniego zawieszenia.

Sprawdzenie auta po VIN

Istnieje wiele możliwości sprawdzenia historii pojazdu. Wystarczy wejść w Internet i wyszukać stronę internetową oferującą możliwość sprawdzenia auta po VIN. W odpowiednim miejscu wpisuje się 17-cyfrowy numer, a następnie należy kliknąć ikonkę sprawdź lub wyszukaj. Po kilkunastu sekundach pojawia się raport, w którym można znaleźć wiele ciekawych informacji. Wiele stron umożliwia sprawdzenie podstawowych informacji za darmo. Aby uzyskać bardziej szczegółowy raport należy zapłacić. W zależności od strony może to być koszt 40 złotych lub nawet 100 złotych. Ale czy nie jest warte zapłacenie takich pieniędzy, aby mieć pewność, że auto jest naprawdę bezwypadkowe, jak obiecuje sprzedawca? Oczywiście, że jest to warte swojej ceny. W raporcie można uzyskać informację nawet o tym, czy stan licznika jest poprawny.

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN znacznie ułatwia kupno auta. Nie trzeba płacić pieniędzy mechanikowi, do którego wiele osób przed zakupem auta jeździło w celu sprawdzenia stanu technicznego. Jest to także ułatwienie dla tych, którzy chcą kupić auto z drugiego końca Polski. Przed wyjazdem wystarczy sprawdzić VIN i zobaczyć, czy warto pokonać setki kilometrów po dany samochód.