Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Jaką szybkość internetu wybrać i kiedy przeprowadzić test łącza internetowego?

20 listopada 2021 test łącza internetowego


Aby nawiązać połączenie z internetem, potrzebujesz modemu i routera — w dzisiejszych urządzeniach oba są zwykle połączone. Stojący za nim system jest stosunkowo prosty — modem służy jako łącze do sieci szerokopasmowej, którą otrzymujesz za pośrednictwem DSL lub kabla. Modem przetwarza dane i przesyła je do komputera, aby można było nawiązać połączenie z Internetem. Z kolei router ma inne zadanie — rozdziela sygnał modemu i wysyła go do różnych urządzeń w gospodarstwie domowym. W przeszłości potrzebne były do ​​tego dziesiątki kabli – obecne routery zwykle pracują bezprzewodowo przez WLAN. Jaką szybkość internetu wybrać i kiedy warto przeprowadzić test łącza internetowego?

Połączenia internetowe dla zwykłych użytkowników

Przeciętny użytkownik korzysta z internetu stosunkowo oszczędnie. Używa go do codziennego wysyłania e-maili, kontaktu w sieciach społecznościowych oraz do przesyłania strumieniowego filmów. Nie potrzebuje do tego najnowocześniejszego szybkiego połączenia.

Łącza internetowe dla rodzin

Jeśli z internetu korzysta jednocześnie kilka osób w gospodarstwie domowym i więcej urządzeń jest podłączonych do Internetu – czy to komputerów, telefonów komórkowych, tabletów czy telewizorów – tym większe są wymagania dotyczące ilości danych dla dostępu do internetu. W takim przypadku warto się upewnić czy dostawca internetu udostępnia nowoczesny modem wi-fi do dystrybucji sygnału modemu do różnych urządzeń w sieci domowej.

Szybki internet dla graczy i firm

Normalne gospodarstwo domowe nie potrzebuje najszybszego internetu. Jest on raczej dedykowany graczom i firmom. Jeśli spędzasz dużo czasu w internecie, korzystasz z kilku usług online w tym samym czasie lub grasz w gry online o dużych wymaganiach sprzętowych, to wskazane jest wykupienie szybkiego połączenia. Większość połączeń internetowych to tak zwane dostępy asymetryczne. Oznacza to, że prędkość wysyłania jest mniejsza niż prędkość pobierania. Jeśli więc wysyłasz dużo danych lub musisz np. utrzymywać stronę główną, warto wybrać szybki dostęp do internetu.

Test łącza internetowego – jak szybki jest twój internet?

Jeśli masz wrażenie, że Twój internet jest zbyt wolny, wysłanie filmu lub przesłanie go do serwisu YouTube trwa wiecznie, możesz przeprowadzić test łącza internetowego.
Odpowiedni test prędkości pokazuje, jak szybko możesz pobrać dane lub przesłać je do internetu przy użyciu bieżącego połączenia DSL. Do przesyłania strumieniowego filmu w przyzwoitej rozdzielczości HD portale takie jak Netflix wymagają prędkości pobierania 5 megabitów na sekundę.
Dobra szybkość przesyłania DSL jest wymagana, na przykład, aby przesyłać pliki do chmury lub publikować zdjęcia i większe filmy na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Youtube czy Instagram.
Wyniki tego testu prędkości mogą znacznie różnić się od wyników innych narzędzi.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

test łącza internetowego
tworzenie stron internetowych
jak zarabiać przez internet

Jak można zarabiać przez Internet?

22 października 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?