W Polsce w okresie zimowym panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. Dla kierowców oznacza to poważne problemy z parą, która pojawia się na szybach i utrudnia jazdę. Na szczęście z tym popularnym problemem można bardzo szybko sobie poradzić, dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom.
O czym należy pamiętać?
W pierwszej kolejności warto zadbać o idealną czystość w aucie. Jeżeli w samochodzie spędza się wiele godzin, to koniecznie pamiętać należy o systematycznym sprzątaniu. Dzięki regularnemu sprzątaniu można pozbyć się nie tylko brudu i brzydkiego zapachu, ale również można znacząco zminimalizować zjawisko parowania szyb. Kurz niestety dość szybko chłonie wilgoć, która do auta przedostaje się najczęściej z mokrej wody od butów lub parasolki. Wilgoć bardzo chętnie osadza się na mocno zabrudzonych powierzchniach, dlatego też zwiększa się intensywność powstawania pary. Szybę można umyć za pomocą zwykłego płynu do mycia i papierowego ręcznika.
Klimatyzacja zimą
Wielu kierowców mylnie uważa, że korzystanie z klimatyzacji w sezonie zimowym nie ma żadnego sensu. Pamiętać należy jednak o tym, że jednym z głównych zadań systemu klimatyzacji jest ochładzanie powietrza i jego osuszanie. Po włączeniu nawiewu na maksymalną moc można błyskawicznie rozwiązać problem z parą wodną. Jeżeli klimatyzacja nie przynosi satysfakcjonujących efektów, to warto zwrócić uwagę na stan filtra kabinowego. W nowoczesnych autach wymiana filtra jest bardzo prosta i zajmuje kilka sekund.
Skuteczne sposoby na parowanie szyb w aucie ?
Aby rozwiązać problem z parowaniem szyb w aucie można skorzystać także z pomocy specjalnych urządzeń, które odpowiadają za pochłanianie wilgoci. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wilgoć doskonale pochłaniają zwykłe szare gazety. Wielu doświadczonych kierowców korzysta także z pomocy specjalnych woreczków z ryżem albo żwirkiem. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie zaufanego mechanika, który sprawdzi szczelność naszego auta. Najczęstszym problemem są zazwyczaj zatkane przewody wentylacyjne albo otwory odpływowe. Dobry mechanik powinien dokładnie sprawdzić wszystkie uszczelki.
Niesprawne nawiewy
Parowanie szyb w aucie może wynikać także z nieprawidłowego działania nawiewów. W sezonie jesienno-zimowym pamiętać należy zawsze o sprawnej cyrkulacji powietrza. Jeżeli nawiew nie będzie pobierać świeżego powietrza z zewnątrz, to błyskawicznie pojawi się wilgoć na szybach. Awarii może ulec radiator i nagrzewnica. W tym konkretnym przypadku zawilgocenie w aucie wynika z przedostania się do wnętrza płynu chłodniczego.