Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zapalenie oskrzeli – objawy u dorosłych i dzieci

22 listopada 2021 zapalenie oskrzeli objawy


Zapalenie oskrzeli to choroba, której przebieg bywa zróżnicowany. U jednych pacjentów rozwija się bardzo szybko, a typowe dla niego objawy utrzymują się przez długi czas. Bywa jednak i tak, że schorzenie długo nie daje o sobie znać. Nieleczone prowadzi do poważnych powikłań, warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest chorobą układu oddechowego. Najczęściej za jego wywołanie odpowiadają wirusy, choć lekarze spotykają się również ze schorzeniami wywoływanymi przez bakterie. Ta druga sytuacja jest jednak znacznie rzadsza. Szacuje się, że dotyczy mniej niż 10 procent wszystkich chorych. Oczywiście, przyczyną choroby jest nie tylko przebyta w ostatnim czasie grypa. Wielu pacjentów zmaga się z tym schorzeniem przede wszystkim dlatego, że prowadzi nieodpowiedni tryb życia. Dla oskrzeli groźne jest zwłaszcza uzależnienie od nikotyny, choć źródłem problemu może być także praca w zanieczyszczonym środowisku.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Gdy w grę wchodzi zapalenie oskrzeli objawy tego schorzenia, zwłaszcza w jego początkowej fazie, są bardzo niejednoznaczne. Często jest ono mylone z grypą, co sprawia, że do jego leczenia przystępuje się, gdy schorzenie jest już w zaawansowanym stadium. Przeważnie o pojawieniu się choroby świadczy gorączka i bóle mięśni. Częsty jest też kaszel połączony z wykrztuszaniem wydzieliny, czy to ropnej, czy to śluzowej. Bywa i tak, że pacjent nie ma problemu z kaszlem, o tym, że organizm wymaga skontrolowania przez lekarza świadczy jednak jego świszczący oddech.
Choroba wiąże się też z uczuciem osłabienia i ogólnego rozbicia dającym o sobie znać przede wszystkim w jej pierwszych dniach. Sam kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni, nie brakuje przy tym pacjentów dodatkowo uskarżających się na duszności. Schorzeniu towarzyszą także problemy z przełykaniem. Częsty kaszel może też wywoływać ból gardła. Jeśli zapalenie oskrzeli przeszło w formę przewlekłą, jego objawy są najbardziej uciążliwe zaraz po przebudzeniu. To właśnie wtedy kaszel jest najsilniejszy, mogą się też pojawić problemy z oddychaniem.

Zapalenie oskrzeli – objawy u dzieci

Wiek nie jest żadnym wyznacznikiem prawdopodobieństwa zachorowania na zapalenie oskrzeli. Należy jednak liczyć się z tym, że mamy do czynienia z chorobą dość często atakującą małych pacjentów. Podobnie, jak ma to miejsce u dorosłych, przeważnie winę ponoszą infekcje wirusowe.
Zapalenie oskrzeli w dziecięcym wydaniu jest zwykle sygnalizowane przez gorączkę. Ta nie musi być jednak wcale tak wysoka, jak u osób dorosłych. O tym, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego, może świadczyć także kaszel. Co ciekawe, u maluchów często jest to najpierw kaszel suchy, choć z czasem zmienia się on w wilgotny i towarzyszy mu obfite odkrztuszanie wydzieliny ropnej. Dzieci często mają skłonność do jej połykania, o postępującym zapaleniu oskrzeli mogą więc towarzyszyć wymioty. Maluchy zaatakowane przez chorobę stają się też apatyczne, nie mają apetytu, a ich oddech jest przyspieszony.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja celna i zakres jej działania
Co to jest leasing samochodu

Jesteś zainteresowany reklamą?