Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Sztukateria na ścianę – hit czy kit?

22 grudnia 2021 sztukateria na ścianę


Od pewnego czasu bardzo popularne są wnętrza, które przypominają paryskie apartamenty. Stosuje się w nich sztukaterię na ścianę, która wprowadza klimat retro. Czy sztukateria nie wyjdzie w najbliższym czasie z mody? Czy warto inwestować w takie ozdobne listewki, którymi można udekorować ściany lub sufit? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek od osób, które zajmują się urządzaniem wnętrz.

Sztukateria na ścianę

Sztukateria to nic innego, jak ozdobne listewki, które montuje się na ścianach, na suficie, a także na styku ściany i sufitu. Sztukateria ma mocne ugruntowanie w przeszłości. To właśnie ją wykorzystywano do zdobienia pięknych mieszkań w kamienicach w wielu europejskich miastach. Obecnie jest ona popularna i lubiana tak naprawdę na całym świecie. Kojarzy się z tym, co klasyczne i bardzo eleganckie. Nie pasuje do wszystkich nieruchomości, o czym też warto pamiętać. W niektórych wnętrzach zwyczajnie lepiej zrezygnować ze sztukaterii lub wprowadzić drobne dekoracje w tym stylu.

Sztukateria samodzielnie czy z fachowcem?

Sztukaterię z powodzeniem można ułożyć we własnym zakresie. Obecnie w sklepach z materiałami do wykańczania wnętrz nie brakuje listewek, które zamontujemy na ścianach zgodnie z własnym pomysłem. Tak naprawdę wystarczy dzień lub dwa, aby wyczarować wyjątkową dekorację. Listewki trzeba przyciąć na odpowiednią długość, a następnie przyklejać mocnym klejem, tworząc ornamenty i dekoracje. Następnie sztukaterię trzeba przemalować na kolor ściany. To pracochłonne zadanie, jednak nie jest ono na tyle trudne, by nie poradzić z nim sobie we własnym zakresie. Praca wymaga po prostu dokładności i precyzji, bo tylko wtedy efekt jest piękny wizualnie.

W jakich wnętrzach pasuje sztukateria?

Jakie wnętrza będą pięknie prezentować się po ozdobieniu za pomocą sztukaterii? Sztukateria sprawdza się idealnie na przykład w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym. Wygląda idealnie we wnętrzach wysokich w mieszkaniach w kamienicach. Poza tym pasuje tam, gdzie na podłodze zastosowano parkiet lub deski z drewna. Sztukateria jest wyrafinowanym dodatkiem, dlatego inne elementy we wnętrzu muszą z nią wyglądać spójnie. Poza tym sztukateria wymaga tego, by wnętrze było nienaganne. Trudno ją połączyć na przykład z tanimi plastikowymi oknami lub tanimi drzwiami. Warto pamiętać o tych ograniczeniach i świadomie wybierać ten element dekoracyjny, aby wnętrze prezentowało się naprawdę ładnie. Przestronne apartamenty w nowoczesnym budownictwie, a także mieszkania w klasycznych kamienicach, to najlepsze tło dla sztukaterii.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sztukateria na ścianę
mały pokój dla dwójki dzieci
mała łazienka z prysznicem

Jesteś zainteresowany reklamą?