Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Kiedy powinno się kupić nowe opony letnie?

3 czerwca 2022 nowe opony letnie

Regularna wymiana ogumienia to jeden z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy. Jednocześnie kupno opon może stanowić poważne obciążenie dla budżetu, dlatego nie dziwi fakt, że właściciele samochodów szukają oszczędności. Kiedy powinno się kupić nowe opony letnie i jaki moment w ciągu roku jest najlepszy na dokonanie takiego zakupu, jeśli nie chcemy przepłacić?

Kiedy letnie opony nie nadają się do dalszego użytku?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, opona letnia (podobnie jak zimowa) uznawana jest za zużytą w momencie, gdy wysokość bieżnika wynosi mniej niż 1,6 mm. Jednak wielu ekspertów uważa, że jest to wielkość absolutnie graniczna. Chcąc zachować pełne właściwości jezdne oraz bezpieczeństwo na drodze, poleca się wymieniać opony już przy starciu bieżnika do poziomu 3-4 mm. Wiele modeli ma dziś specjalny wskaźnik zużycia widoczny w formie kolorowego paska umieszczanego na boku opony. Starcie ogumienia do poziomu znacznika informuje nas, że cykl życia opony dobiegł końca.

Osobną kwestią jest to, jak długo należy eksploatować opony, nawet jeśli ślady zużycia nie są znaczne. Za przykład niech posłużą tu jedne z najpopularniejszych, opony letnie 205 55 R16 nowe. Produkty renomowanych marek, pod warunkiem ich właściwego przechowywania i prawidłowej eksploatacji, zachowują swoje parametry do 10 lat od daty wyprodukowania. Warto jednak regularnie sprawdzać stan ogumienia, a w przypadku widocznych zniszczeń, nie zwlekać i wymienić je na nowe.

Kiedy kupować opony letnie?

Jeśli nie chcesz, by zakup nowych opon mocno obciążył Twój domowy lub firmowy budżet, musisz wiedzieć, kiedy w ciągu roku najbardziej opłaca się je kupić. Nie jest żadną tajemnicą, że w szczycie sezonu lub bezpośrednio przed wiosenną wymianą, ceny ogumienia osiągają swoje apogeum. Znacznie taniej możesz natomiast kupić opony letnie po sezonie lub na kilka miesięcy przed nadejściem wiosny.

Praktyka pokazuje, że tanie opony 205 55 R16 lub inne popularne rozmiary ogumienia najkorzystniej kupić w październiku oraz listopadzie, a także na przełomie stycznia i lutego. Wiąże się to z faktem, że sprzedawcy, chcąc uniknąć długotrwałego magazynowania towaru, zwykle decydują się na obniżkę cen. Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na tani zakup opon na lato, masz do wyboru dwie opcje: bezpośrednio po zakończeniu sezonu lub przed jego rozpoczęciem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście nie oznacza to, że również w trakcie okresu letniego sprzedawcy nie oferują popularnych modeli ogumienia w promocyjnych cenach. Jednak wówczas zainteresowanie klientów jest zwykle tak duże, że atrakcyjne wyprzedaże nie trwają długo, więc warto się pospieszyć. Wiele osób decyduje się zamówić opony z bezpośrednią dostawą do warsztatu, w którym planuje wymianę ogumienia. Takie rozwiązanie z pewnością jest bardzo wygodne.

Pamiętaj, aby bez względu na to, czy zdecydujesz się na kupno opon latem, wczesną wiosną czy w środku zimy, wybierać sprawdzone i niezawodne modele od renomowanych firm. Coroczne informacje o tragicznych wypadkach to najlepszy dowód na to, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Detailing w Warszawie
preparat do silnika
nowe opony letnie

Jesteś zainteresowany reklamą?