Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Kiedy należy wymienić płyn do wspomagania kierownicy?

14 października 2021 płyn wspomagania kierownicy


Obecnie prawie każdy samochód jeżdżący po polskich drogach posiada wspomaganie kierownicy, w którym znajduje się płyn wspomagania. A z racji tego, że jest to płyn, to należy go regularnie wymieniać.

Płyn wspomagania kierownicy

Płyn do wspomagania zużywa się podczas jazdy. Szczególnie jest to zauważalne podczas agresywnego skręcania, ale także w momencie uszkodzenia elementu układu wspomagania. Wówczas może dojść nawet do wycieku płynu lub jego zabrudzenia. Terminy wymiany płynu wyznaczone są przede wszystkim przez producentów samochodu. W nowszych modelach ten okres wynosi od jednego roku do dwóch lat lub co 100 000 kilometrów. Oczywiście są to jedynie zalecenia. Czasami należy płyn wymienić znacznie szybciej, jeśli występują niepokojące symptomy.

Kiedy należy wymienić płyn wspomagania kierownicy?

Czasami płyn wspomagania kierownicy trzeba wymienić wcześniej, niż zalecił producent. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim płyn wymieniamy, gdy wyczuwalny jest zapach spalenizny. Jeśli płyn zmieni barwę na ciemną, to także sygnał do jego wymiany. Należy też zwrócić szczególną uwagę na ruchy kierownicą. Jeśli opór na niej staje się większy niż zazwyczaj lub zaczyna wydawać ona dziwne dźwięki to znak, że płyn mógł wyciec lub ulec zabrudzeniu. Jeśli wymieniany jest jakiś element układu wspomagania, to płyn także musi zostać wymieniony na nowy.

Jak wybrać płyn wspomagania kierownicy?

Są różnego rodzaju płyny do wspomagania. Pierwszym z nich jest płyn mineralny, który zawiera dodatki i rafinowane cząstki ropy naftowej. Półsyntetyczny płyn cechuje niższy poziom lepkości, dobry stopień smarowania oraz odporność na powstawanie piany. Płyn syntetyczny w składzie posiada alkohole wielowodorotlenowe oraz specjalne środki, które chronią cały układ wspomagania. Płyn syntetyczny jest spośród tych trzech najlepszy i najczęściej wybierany. Oczywiście można kupić płyny różnych producentów. Wybór marki zależy już od indywidualnych preferencji lub zaleceń producenta. Regularna wymiana płynu do wspomagania odgrywa ważną rolę podczas podróżowania. Nie wymieniony może doprowadzić do uszkodzenia układu wspomagania, a w konsekwencji do poniesienia dużych kosztów, które są z tym związane. Zalecana jest wymiana całego płynu. Zazwyczaj się go nie dolewa, ale jeśli w jakimś przypadku będzie on dolewany, to musi być on identyczny jak ten, który znajduje się w środku. Nie wolno mieszać różnych płynów, szczególnie jeśli chodzi o ich rodzaje. Źle dobrany płyn lu słabej jakości może znacznie obniżyć komfort jazdy.

Redakcja zagadkilosu.pl

Jesteśmy dynamicznym zespołem pasjonatów, którzy regularnie dzielą się wiedzą na tematy związane z biznesem, domem, Internetem, stylem życia, motoryzacją i zakupami. Nasze artykuły są inspirujące i praktyczne,. Oferujemy czytelnikom wartościowe wskazówki i ciekawe spojrzenie na różnorodne aspekty życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Detailing w Warszawie
preparat do silnika
nowe opony letnie

Jesteś zainteresowany reklamą?