Choć pranie tapicerki samochodowej kojarzy się nam z czynnością czasochłonną i żmudną, takie przekonanie wcale nie znajduje odzwierciedlenia w stanie faktycznym. Wiedząc, jak przystąpić do tego zadania i mając pod ręką sprzęt i preparaty ułatwiające jego wykonanie, cały proces można przeprowadzić sprawnie i nad wyraz szybko.
Pranie tapicerki – to może się przydać
Pranie tapicerki w aucie nie musi być trudne, prawdą jest jednak to, że nie osiągniemy stawianego sobie celu korzystając jedynie z płynu do prania i gąbki samochodowej. Z pewnością przyda się nam odkurzacz ekstrakcyjny nazywany niekiedy piorącym oraz klasyczny odkurzacz przeznaczony do pracy na sucho. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w opryskiwacz ciśnieniowy oraz w miękką szczotkę, którą można będzie stosować tak czesząc obicia, jak i wykładziny. Podczas prania tapicerki nie zaleca się wykorzystywania ani gąbek, ani drapaków. Tu najlepszą opcją jest ściereczka wykonana z mikrofibry.
Od czego zacząć pranie tapicerki?
Jeśli pranie tapicerki samochodowej ma być skuteczne, zaczynanie go od uruchomienia odkurzacza piorącego nie jest wcale najlepszym pomysłem. Znacznie lepszą opcją wydaje się dokładne odkurzenie wnętrza pojazdu „na sucho”. Szacuje się, że nawet 80 procent wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się na tapicerce nie rozpuszcza się w wodzie. Jeśli więc starannie je wyczyścimy, praca z odkurzaczem piorącym będzie zdecydowanie bardziej satysfakcjonująca.
Sam proces mycia również nie powinien być realizowany w przypadkowy sposób. Zaleca się, aby pierwszym podjętym przez nas krokiem było oczyszczenie elementów plastikowych znajdujących się we wnętrzu pojazdu. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się zacieków znacząco obniżających jakość prowadzonych przez nas porządków. Szczególną ostrożność należy zachować podczas mycia podsufitki zwłaszcza, jeśli auto ma już swoje lata. Często odkleja się ona pod wpływem wilgoci. Jeśli więc nie chcemy nadmiernie ryzykować, najlepszą opcją jest przetarcie materiału ściereczką z mikrofibry ze środkiem czyszczącym
Pranie tapicerki – co dalej
Wcale nie mniej ważne niż pranie tapicerki samochodowej jest jej suszenie. Wiele osób natychmiast po prani rusza w kolejną trasę. Niestety, takie podejście może być sporym zagrożeniem dla auta. Najlepszą opcją wydaje się pozostawienie pojazdu na około 12 godzin do wyschnięcia. Jeśli nie ma się tyle czasu, pomóc może ogrzewanie samochodowe, choć w takim wypadku dobrze jest upewnić się, że mamy do czynienia ze sprawnym układem chłodzenia.