Torbielowata infekcja powieki opisywana jako jęczmień na oku ma to do siebie, że daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Źródłem problemów jest zwykle zakażenie gronkowcowe, a brak podjętego w porę leczenia może skutkować powstaniem gradówki. Co jeszcze należy wiedzieć o tym schorzeniu?
Czym właściwie jest jęczmień?
Jęczmień na oku nie jest nazywany tak przypadkowo. Jest grudkowatym ropniem, którego kształt rzeczywiście przypomina ziarenko zboża. Przeważnie spotykamy go przy linii rzęs. Dominują ropnie na zewnętrznej powierzchni powieki, jęczmień może jednak pojawić się również wewnątrz niej. Początkowo zwraca na siebie uwagę jego czerwony kolor, z czasem jednak ropień żółknie, choć jego odcień może też przechodzić w różowy. Jest schorzeniem atakującym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jego pojawienie się nie jest też uzależnione od wieku pacjenta.
Jego obecność nie jest uważana za zagrożenie dla zdrowia, nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia ze schorzeniem, które możemy ignorować. Jego usunięcie jest możliwe z wykorzystaniem domowych sposobów, szczególnie oporny na nie ropień leczy się jednak antybiotykami. Nieleczony goi się samoczynnie, w takim przypadku możemy jednak spodziewać się jego nawrotów.
Przyczyny postawania jęczmienia
Za powstanie ropnia znanego jako jęczmień na oku odpowiadają bakterie, co przy tym zasługuje na szczególne podkreślenie, niemal nigdy nie trafiają tam przypadkowo. Przeważnie sam pacjent doprowadza do zakażenia choćby trąc powieki brudnymi dłońmi. Przyczyn pojawienia się jęczmienia jest jednak znacznie więcej. Ryzyko jego wystąpienia jest większe, gdy przebywa się w oparach dymu papierosowego lub środków chemicznych. Winne mogą być również źle dopasowane kosmetyki przeznaczone do usuwania makijażu, prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia jest przy tym wyższe u osób o jasnej karnacji, noszących soczewki kontaktowe oraz mających alergie oczne.
Jak się pozbyć jęczmienia?
Choć może się wydawać, że przebicie żółtego czubka ropnia rozwiąże problem, lekarze przypominają, że jęczmień nie powinien być wyciskany. Gdy dojrzeje – pęknie sam, wtedy też wypłynie z niego płyn, a rana, jaka powstanie, zagoi się po kilku dniach. Oczywiście, regeneracja skóry może być szybsza, jeśli zastosujemy odpowiednią maść oraz kompresy. Nie wszystkie domowe sposoby leczenia jęczmienia są skuteczne, pocieranie ropnia złotą obrączką może jednak przyspieszyć proces leczenia. Pamiętajmy jednak, że obrączka powinna zostać wcześniej zdezynfekowana, aby do oka nie dostały się kolejne bakterie.